Venture Building – co to jest i czym różni się od Venture Capital?

Venture Building to młody, lecz szybko rosnący trend na polskim rynku startupowym. W dużym skrócie, jest to model biznesowy, który polega na tworzeniu nowych spółek od początku do końca. Jakie były początki Venture Buildingu? Jak wygląda on w praktyce? Czym różni się od Venture Capital? Przeczytaj ten artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Venture Building – co to właściwie jest?

Venture Building to ustrukturyzowany proces opracowywania koncepcji biznesowych i przekształcania ich w szybko rosnące projekty startupowe. Działa w oparciu o zasoby danego venture buildera – nie tylko finansowe, ale zazwyczaj również technologiczne, biznesowe, operacyjne czy marketingowe. 

Jak mówi Arkadiusz Seńko: Venture Building jest procesem tworzenia biznesów od etapu idei i MVP po skalowanie i wyjście, realizowanym przez doświadczoną organizację.

Venture Building – historia

Choć wówczas termin Venture Building jeszcze nie istniał, to jego początki sięgają już lat 60. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze firmy zajmujące się tworzeniem nowych przedsiębiorstw od podstaw. 

Jednak chyba nikt nie będzie zaskoczony, że ten model biznesowy pochodzi z Doliny Krzemowej. Pierwsza tego typu firma, IdeaLab, została założona w 1996 roku przez Billa Grossa, jednego z inwestorów PIMCO. IdeaLab z powodzeniem stworzył ponad 150 spółek, z których niemal ⅓ została wprowadzona na giełdę i wykupiona. Zapewniał startupom znaczące korzyści, zwłaszcza poprzez dostęp do systemów komputerowych w czasach, gdy technologie chmurowe nie były jeszcze powszechne.

W latach 00. XXI wieku VB zaczął cieszyć się popularnością branży technologicznej, gdzie firmy venture buildingowe skupiały się na tworzeniu nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. W ostatnich latach model ten zyskał rozgłos już w różnych branżach i jest obecnie stosowany przez wiele firm na całym świecie.

Venture Building – zalety

Venture Building zdobywa obecnie coraz większą popularność, ponieważ ma sporo znaczących atutów. Najważniejsze z nich to: 

 • uniwersalność; możliwość zastosowania VB do tworzenia startupu w praktycznie każdej branży,
 • korzystanie z wiedzy, kompetencji i doświadczeń venture buildera oraz wcześniej powstałych spółek,
 • zmniejszenie ryzyka popełniania błędów,
 • wszechstronne wsparcie organizacji,
 • szansa na dynamiczny rozwój organizacji,
 • radość z opracowywania nowych koncepcji i satysfakcja z uruchamiania kolejnych projektów!

Venture Building a Venture Capital – różnice

Zdarza się, że Venture Building (VB) bywa mylony z Venture Capital (VC). Oczywiście te modele są do siebie nieco podobne, jednak różnią się pod względem sposobu, w jaki są finansowane i zarządzane przedsiębiorstwa. Oto kilka głównych rozbieżności między tymi dwoma modelami:

Venture Building (VB)Venture Capital (VC)
finansuje się z własnych środków lub z pożyczekfundusze pochodzą z inwestycji zewnętrznych
skupia się na tworzeniu nowych przedsiębiorstw od podstawinwestuje w już istniejące przedsiębiorstwa
angażuje się w rozwój startupu, oferując swoją wiedzę, doświadczenie i zasobyzazwyczaj pozostaje na zewnątrz i nie angażuje się w codzienne działania przedsiębiorstwa
jest zarówno inwestorem, jak i twórcązazwyczaj jest tylko inwestorem
często obejmuje udział w radach nadzorczych i decyzjach strategicznych przedsiębiorstwazazwyczaj pozostaje na zewnątrz i nie angażuje się w codzienne działania przedsiębiorstwa

Venture Building – przykłady

Jednym z największych funduszy zarówno venture buildingowych, jak i venture capital, jest Tar Heel Capital Pathfinder, który:

 • inwestuje o w rundy pre-seed, seed i serii A projektów z całego świata,
 • buduje skalowalne biznesy technologiczne o globalnym zasięgu,
 • stawia na inwestycje w innowacyjne branże i nowe technologie,
 • oprócz finansowania, gwarantuje wsparcie m.in. deweloperów, designerów, product ownerów, specjalistów do spraw finansowych, administracyjnych, prawnych czy strategii biznesowej,
 • w bardzo krótkim czasie tworzy produkt lub pomaga go udoskonalić i doprowadzić do wprowadzenia go na rynek,
 • ma doświadczenie w rozwiązywaniu niespodziewanych i nietypowych sytuacji, z którymi mierzą się startupy.

Częścią funduszu THC Pathfinder jest największe polskie startup studio, czyli spółka Red Sky, która:

 • od 17 lat realizuje zaawansowane technologicznie projekty i tworzy rozwiązania IT, z których korzystają miliony użytkowników na całym świecie,
 • każdego roku wprowadza na rynek nowe, rewolucyjne produkty,
 • wspiera świetne pomysły i promuje talenty,
 • inwestuje w projekty na różnym etapie rozwoju oraz tworzy własne, począwszy od pomysłu,
 • pomagamy w budowaniu innowacyjnych start-upów nie tylko zapewniając środki finansowe, ale przede wszystkim wsparcie merytoryczne,
 • zajmuje się tworzeniem oprogramowania w najnowszych technologiach i według najnowszych trendów, kładąc szczególny nacisk na końcową satysfakcję swoich klientów.

Chcesz stworzyć własny biznes, ale nie masz na niego koncepcji? A może masz rewelacyjny pomysł, ale masz obawy przed samodzielnym tworzeniem startupu? Zrób to w formule venture buildingu i zbuduj z nami biznes!

Bartosz Fijałkowski