Jak wykorzystywać AI do tworzenia produktu? (część 2)

Jako founder lub CEO z branży technologicznej, założę się, że zawsze szukasz sposobów, aby wyprzedzić konkurencję i szybciej wprowadzać innowacje w swojej firmie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej czterem ciekawym sposobem wykorzystania potencjału AI w przypadku rozwoju produktu.

Pamiętaj, że w tym wszystkim nie chodzi tylko o utrzymanie konkurencyjności: chodzi o inspirację prowadzącą do prawdziwych innowacji. To jak, zaczynamy?

1 – Przyspieszenie cyklu rozwoju produktu

Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś w trakcie pracy nad nowym produktem i nagle okazuje się, że utknąłeś w labiryncie niekończącego się prototypowania, testowania i naprawiania błędów. To jak utknięcie na kole chomika, bieganie w kółko bez robienia większych postępów. Każdy to zna, w szczególności jeśli na co dzień pracujesz w zespole składającym się z bardzo kreatywnych osób.

Do rozwiązania tego problemu można jednak zaangażować AI. Wykorzystując narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, możesz zautomatyzować całą masę zadań, które zwykle spowalniają pracę. Odpowiednio spromptowane modele pozwalają na szybszą iterację i optymalizację projektów. A co najlepsze: są one w stanie podejmować decyzje oparte na danych, praktycznie na każdym etapie. Sam nie zalecałbym jednak delegowania całego procesu decyzyjnego na AI – to może skończyć się katastrofą. Warto pamiętać jednak, że sztuczna inteligencja znajduje powiązania i patterny szybciej od człowieka. Być może znajdzie w Twojej strategii coś, co zdarzyło Ci się przeoczyć.

Wszyscy wiemy, że podążanie za roadmapą nie zawsze wychodzi tak, jakbyśmy chcieli. Warto więc w tym miejscu zainteresować się, jak dokładnie AI może wesprzeć Cię w tym procesie.

2 – Pozyskiwanie głębszych informacji o klientach

Teraz pora na drugą z moich ulubionych sytuacji. Siedzisz w biurze i próbujesz dowiedzieć się, czego naprawdę chcą Twoi klienci od Twojego produktu. Masz przed sobą stos danych z ankiet, mediów społecznościowych i opinii z sieci, ale czujesz się, jakbyś próbował rozwiązać zagadkę, w której brakuje najważniejszych elementów. Tak, to również kolejne miejsce, w którym na pomoc może przyjść sztuczna inteligencja.

Popularność analizy danych za pomocą AI widać już na rynku od dłuższego czasu – robi to Uber, robi to Pizza Hut, nawet Walmart zdecydował się wejść “na pełnej” w AI. Wszystko to dlatego, że odpowiednio ustawione modele mogą przesiać dla Ciebie cały szum i pomóc Ci zobaczyć szerszy obraz sytuacji. I to nawet wtedy, kiedy masz do czynienia z danymi z różnych źródeł, które na pozór nie są ze sobą powiązane.

Pozwalając sztucznej inteligencji analizować liczby i łączyć kropki, możesz uzyskać zupełnie nowy poziom zrozumienia swoich klientów. Kto by nie chciał tworzyć tworzyć produktów, które są kochane przez userów, prawda?

3 – Personalizacja doświadczeń użytkownika

W dzisiejszym świecie personalizacja jest na porządku dziennym. I nie, nie chodzi mi o okienko pop-up z ciasteczkami, które wyświetla się na każdej stronie. Bardziej chodzi mi o rodzaj doświadczenia, który sprawia, że klienci wracają po więcej tego, co masz im do zaoferowania.

AI także przyczynia się do stworzenia spersonalizowanych doświadczeń. Wszystko to głównie poprzez silniki rekomendacji, które sugerują idealnie dopasowane treści, produkty czy usługi. Zobacz, jak robi to Perplexity w swojej zakładce Discover – firma pokazuje tam w idealny sposób działanie swojego produktu jednocześnie dając wartość. Z perspektywy marketingowo-biznesowej jest to sytuacja win-win.

Oprócz tego, AI może również pomóc w tworzeniu adaptacyjnych interfejsów, które dostosowują się do potrzeb użytkowników w czasie rzeczywistym. Łatwiej mówić, trudniej zrobić – ale na pewno jest to use case, który będzie stawał się coraz bardziej popularnych w nadchodzących latach.

Wykorzystując sztuczną inteligencję do personalizacji, możesz tworzyć doświadczenia, które sprawiają wrażenie, jakby zostały stworzone specjalnie dla każdego użytkownika. To jak dawanie klientom ciepłego, komfortowego uścisku za każdym razem, gdy wchodzą w interakcję z produktem. A to uzależnia i przekłada się na bardziej przewidywalne przychody.

4 – zwiększenie ludzkiej kreatywności w Twoim zespole

Jeśli chodzi o projektowanie, kreatywność i proces twórczy, czasami faktycznie można utknąć w pewnego rodzaju rutynie. Znasz to na pewno – godzinami patrzysz na te same pomysły i wszystko wydaje się mało klarowne i bezsensowne. To, co znacząco zmieniło ten stan rzeczy, to nic innego, jak sztuczna inteligencja – i mowa tutaj zarówno o pracy pojedynczych osób, jak i całych zespołów działających w jednym celu.

Zawsze to powtarzam: sztuczna inteligencja nie jest tu po to, by zastąpić ludzką kreatywność; jest tu po to, by ją wzmocnić i polepszyć. To tak, jakby mieć kumpla od burzy mózgów, któremu nigdy nie kończą się pomysły i który może pomóc Ci odkryć koncepcje, których wcześniej nawet nie brałeś pod uwagę. Naprawdę.

Podczas rozmów z jednym founderem porównaliśmy AI do nowej wersji magicznego ołówka (młodsi użytkownicy nie będą pamiętać). Dzięki sprawnemu poruszaniu się pomiędzy wzorcami, AI jest w stanie generować pomysły szybciej od człowieka. Jasne, sporo z nich będzie generycznych, ale tworząc ich na przykład 10 – jestem przekonany, że co najmniej jeden lub dwa będą warte uwagi.

Podsumowanie

Na koniec zostawiłem sobie rzecz, o której mało się mówi, ale warto ją podkreślić tak, aby później uniknąć rozczarowań. Prawda jest taka, że sztuczna inteligencja nie zawsze jest potrzebna. Czasem niektóre operacje mogą zostać wykonane szybciej przez człowieka, szczególnie jeśli myślimy o tych, które wymagają naturalnej kreatywności, a nie suchego powtarzania wzorców znajdujących się w zestawie treningowym wybranego modelu AI.

Wiadomo również (i ta świadomość rośnie coraz bardziej), iż AI nie jest już tylko miłym dodatkiem, ale koniecznością dla każdego foundera z branży technologicznej. Obstawiam, że w ciągu najbliższych pięciu lat firmy na rynku podzielą się na te, które dalej będą innowacyjne, a te, które po prostu przepadną – dalej unikając odpowiedniej elastyczności i reakcji na zmiany.

Oczywiście integracja sztucznej inteligencji z procesem rozwoju produktu nie jest pozbawiona wyzwań. Musisz opracować jasną strategię, zbudować odpowiednie umiejętności i talent, zainwestować w solidną infrastrukturę danych i ciągle wspierać kulturę innowacji w swojej organizacji.

Na Twoje szczęście ten segment rynku dopiero się rozwija i wiele osób boryka się z problemami podobnymi do Twoich.

Dlaczego by ich nie poszukać i spróbować wspólnie pokonać pojawiające się przeszkody?

Aleksander Piskorz