Alfabet Foundera: C (C-level)

W naszym cyklu “Alfabet Foundera” pora na wyjątkową dla nas pozycję. Role C-level (Executive) pełnią kluczową rolę w Venture Buildingowym modelu tworzenia startupów, a tym w Red Sky zajmujemy się na co dzień.

Jeżeli, drogi czytelniku/czytelniczko, miał_ś już do czynienia z tym, co robimy w sieci, zapewne natknąłeś się na:

  • Landing Page dla Foundera, który jest dedykowany procesom rekrutacyjnym na te stanowiska
  • Ogłoszenia na stanowiska na poziom C-level lub Founderów w nowopowstających spółkach

Co to ma wspólnego z C-level? Founder, czyli osoba która zbuduje z nami nowy produkt i startup, musi mieć też kompetencje charakterystyczne dla tego poziomu stanowisk. I na odwrót: manager C-level, w nowopowstającym startupie, powinien cechować się energią i pomysłowością przypisywaną Founderom.

Aby lepiej wyjaśnić, jakich kompetencji szukamy, na kim nam zależy i z jakimi wyzwaniami mierzymy się w procesach rekrutacyjnych, rozmawiam z Ewą Lale i Aleksandrą Żołnowską, Recruitment Business Partnerkami z Red Sky, które zarzadzają strategią pozyskiwania Founderów i osób na stanowiska C-Level.

Przeczytaj tę rozmowę (koniecznie), jeżeli:

  • Planujesz wziąć udział w rekrutacjach Red Sky
  • Właśnie zaaplikował_ś na rolę Foundera
  • Jesteś Managerem, który posiada doświadczenie startupowe i rozgląda się po rynku

Bartosz Fijałkowski: Zacznijmy od konkretnych definicji. Jakie kompetencje powinni mieć Founderzy, których szukacie?

Aleksandra Żołnowska: W przypadku founderów/ek, którzy od podstaw budują spółkę utworzoną w modelu venture buildingowym, to będą: zarządzanie zmianą,  zarządzanie przez cele, zarządzanie ryzykiem, leadership, organizacja pracy własnej, budowanie relacji, umiejętność formułowania celów, otwartość na zmiany, inteligencja emocjonalna oraz wysoki poziom komunikacji i automotywacji. To są te najbardziej kluczowe aspekty.

A co powinien posiadać manager C-level?

Ewa Lale: Tu możemy mówić o nieco innych kompetencjach. Taka osoba powinna mieć doświadczenie w zarządzaniu strategicznym m.in w obszarze finansowym. Musi wiedzieć, jak budować modele biznesowe, a przede wszystkim – mieć doświadczenie domenowe w branży, w której będzie działać spółka. W zależności od etapu rozwoju startupu czy organizacji kompetencje na wybranym stanowisku mogą się różnić.

Na pierwszy rzut oka, kompetencje kluczowe dla managera C-level i Foundera są zupełnie inne. Jakie są te najbardziej wyraźne różnice?

Ola Żołnowska: W modelu venture buildingowym, kluczowe jest rozróżnienie pomiędzy rolą Foundera, a stanowiskiem na poziomie C-level. Founder jest architektem organizacji, który realizuje ideę biznesową od samego początku. Ta rola obejmuje formułowanie pierwotnej wizji, walidację produktu, kreowanie struktury oraz strategii, a także nadzorowanie wczesnych etapów rozwoju firmy. Z kolei stanowisko C-level skupia się na zarządzaniu operacyjnym. CEO jest odpowiedzialny za implementację strategii, efektywne zarządzanie zasobami, osiąganie wyznaczonych celów biznesowych oraz codzienne funkcjonowanie firmy. W tej dynamicznej przestrzeni startupowej, synergia pomiędzy Founderem a CEO jest kluczowa dla sukcesu przedsiębiorstwa. W przypadku RS osoby, których poszukujemy do współpracy w nowopowstałej spółce obejmują rolę, która bardzo często jest połączeniem kompetencji foundera i CEO.

Czy możemy postawić tezę, że różnica polega na tym, na jakim etapie życia spółki, kandydat na Foundera i zarazem managera C-level dołącza do niej? Jeżeli na początku: musi być bardziej Founderem, a jeżeli wsiada do już rozpędzonego startupu -nieco  bardziej managerem C-level?

Ewa Lale: Tak, to dobrze odzwierciedla kluczową różnicę w roli i obowiązkach między Founderem a menedżerem C-level w kontekście etapu życia spółki. Osoba dołączająca do startupu na jego wczesnym etapie, jako Founder często pełni rolę bardziej wszechstronną i dynamiczną. W tym przypadku, Founder jest zobowiązany nie tylko do zarysowania wizji i kierunku firmy, ale także do aktywnego uczestnictwa w różnych aspektach jej działania, od rozwoju produktu po strategię biznesową i początkowy wzrost. Natomiast menedżer C-level, który dołącza do już rozwijającego się startupu, koncentruje się na bardziej zdefiniowanych i specjalistycznych zadaniach zarządczych. Jego rola często wiąże się z optymalizacją operacji, zarządzaniem zespołem, realizacją strategii biznesowej oraz skalowaniem firmy. Choć nadal niezbędna będzie elastyczność i zdolności adaptacji typowa dla środowiska startupowego, menedżerowie C-level w takich warunkach zazwyczaj koncentrują się na bardziej zaawansowanych aspektach zarządzania i rozwoju biznesu. W rezultacie, etap na którym osoba dołącza do startupu, ma znaczący wpływ na zakres jej obowiązków i rodzaj wymaganych kompetencji.

Czym różnią się Wasze oferty na takie stanowiska od “zwyczajnej” oferty na Foundera/CEO Startupu?

Aleksandra Żołnowska: Podkreślę wyraźnie: gramy w otwarte karty i staramy się, aby osoba aplikująca dokładnie wiedziała, czego może się spodziewać w kolejnych etapach, a także jakie są stawiane przed nią oczekiwania. Razem z Ewą stworzyłyśmy całą strategię i architekturę pozyskiwania Foundera/C-level, która opiera się na autorskim modelu kompetencyjnym, zawierającym m.in proces weryfikacji kompetencji foundera. Korzystamy z narzędzi zewnętrznych wspierających proces, ale również z funkcjonalności stworzonych przez nas, dopasowanych do potrzeb organizacji. Transparentnie komunikujemy nasze oczekiwania i zakres obowiązków oraz to, co jest dla nas – jako zespołu – ważne. Przy współpracy z teamem marketingowym, stworzyliśmy osobny landing page dedykowany osobom, które chcą rozwijać z nami produkty w modelu Venture Buildingowym. Naszą przewagą konkurencyjna jest unikatowy model wspólpracy, który jest opisany na stronie red-sky.com/founder/.

Załóżmy, że jestem bardzo ambitną osobą, z masą pomysłów i energią do ich realizacji, ale nie mam doświadczenia w zarządzaniu na poziomie C-level, aplikować?

Ewa Lale: W naszym startup studio, doceniamy różnorodność kompetencji i doświadczeń, które przynoszą nasi kandydaci. Jesteśmy tu, aby wspierać i rozwijać talenty. W zależności od Twoich umiejętności i obszarów, w których czujesz się najmocniejszy, możemy zaoferować wsparcie w tych dziedzinach, które wymagają dodatkowego rozwoju. W związku z tym, doświadczenie zarządcze C-level nie zawsze jest wymagane. Nasz model Venture Buildingowy zakłada tworzenie minimum dwuosobowego zespołu founderskiego, który uzupełnia się kompetencjami. W niektórych projektach wiedza domenowa jest bardziej istotna niż doświadczenie zarządcze.

Co doradziłybyście osobom, które wahają się, czy aplikować?

Aleksandra Żołnowska: Warto przeczytać dokładnie całe ogłoszenie i odwiedzić naszy Landing Page dla Founderów. Ponadto, jesteśmy dostępne i bardzo aktywne na Linkedin. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, możesz do nas śmiało napisać. Zapraszamy do kontaktu!

Dzięki!

Bartosz Fijałkowski