Alfabet Foundera: A (Akcelerator)

Skuteczny startup nierzadko zaczyna się od Foundera. To oczywiste, ale już mniej powszechna jest wiedza, jaki powinien być ktoś, komu pisany jest sukces. My coś o tym wiemy! W Red Sky ukuliśmy zwrot: DNA Foundera. Pod nim kryje się kilkanaście przymiotów, które niczym karta postaci w grze RPG, składają się na charakterystykę osoby mającej szansę zbudować z nami coś wyjątkowego.

Jednak, oprócz zweryfikowanego doświadczenia, znajomości niezbędnych (jak np. ClickUp) narzędzi czy rozumienia konkretnych technologii, kluczowe jest to, aby Founder rozumiał, jak my – jako Venture Builder – postrzegamy kluczowe dla branży startupowej kwestie.

Właśnie po to powstaje ten cykl. W każdym z tekstów, opiszemy wybrany obszar lub po prostu zwrot, jaki – w naszym przekonaniu – warto znać.

Zaczynajmy.

A. To dla nas przede wszystkim “Akcelerator”.

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym startupy na swojej drodze do sukcesu stają przed wieloma wyzwaniami. Istotną przeszkodą jest potrzeba mentoringu, zasobów i funduszy, które pomogą im skalować i rozwijać się. W tym miejscu, z pomocą, przychodzą akceleratory, oferujące wspierające środowisko, które może znacznie zwiększyć szanse startupu na sukces.

Co to jest akcelerator?

Akceleratory to wyspecjalizowane programy zaprojektowane, aby pomóc startupom na wczesnym etapie szybkiego rozwoju, zapewniając im różne zasoby, opiekę mentorską i możliwości inwestycyjne. Programy zazwyczaj trwają przez określony czas, często od trzech do czterech miesięcy, i kończą się tzw. Demo day, podczas którego uczestnicy prezentują swoje postępy przed audytorium: potencjalnych inwestorów i partnerów. Akceleratory oferują zorganizowane środowisko, w którym start-upy otrzymują opiekę mentorską, dostęp do możliwości nawiązywania kontaktów, finansowania zalążkowego i przestrzeni coworkingowych.

Jakie są kluczowe elementy akceleratorów dla startupów?

  • Mentoring: Akceleratory oferują startupom dostęp do sieci doświadczonych mentorów, w tym przedsiębiorców odnoszących sukcesy, ekspertów branżowych i inwestorów. Mentorzy zapewniają wskazówki, spostrzeżenia i kontakty, które mogą być nieocenione dla startupów.
  • Finansowanie: Startupy przyjęte do programów akceleracyjnych często otrzymują finansowanie zalążkowe w zamian za kapitał własny. Finansowanie to pomaga pokryć koszty operacyjne i umożliwia startupom skupienie się na wzroście.
  • Przestrzeń coworkingowa: Akceleratory często zapewniają startupom dedykowaną przestrzeń biurową, tworząc środowisko współpracy sprzyjające innowacjom i tworzeniu sieci kontaktów.
  • Edukacja: Programy akceleracyjne obejmują warsztaty, seminaria i sesje szkoleniowe, które pomagają startupom rozwijać niezbędne umiejętności i wiedzę.
  • Sieć: Jedną z najważniejszych zalet akceleratorów jest możliwość zbudowania networku. Startupy łączą się – w ramach akceleratora – z innymi przedsiębiorcami, inwestorami, potencjalnymi klientami i ekspertami branżowymi.

Jakie są najsłynniejsze akceleratory?

Co warto wiedzieć, jeżeli chciałbyś skorzystać ze wsparcia Akceleratora?

  • Zidentyfikuj akceleratory, które są zgodne z branżą i celami Twojego startupu. Nie każdy akcelerator będzie odpowiedni do modelu biznesowego projektu, który rozwijasz.
  • Aby uzyskać wsparcie startupu, musisz się do niego dostać. Często kluczowym kryterium jest atrakcyjna, pełna wartościowych insightów aplikacja. Zwróć szczególną uwagę na terminy składania wniosków, ponieważ programy akceleracyjne często mają ograniczoną liczbę kohort.
  • Jeśli Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, prawdopodobnie zostaniesz zaproszony do zaprezentowania swojego startupu komisji selekcyjnej akceleratora. Upewnij się, że Twoja oferta jest zwięzła, wciągająca i podkreśla zalety Twojego startupu.
  • Jeśli zostaniesz zaakceptowany, zaangażuj się na 100 procent w to, co oferuje program, w pełni wykorzystując zasoby i opiekę mentorską oraz budując relacje.
  • Kulminacją programu jest często „dzień demonstracyjny” (demo day), podczas którego prezentujesz swój startup inwestorom i potencjalnym partnerom. Pamiętaj, aby przećwiczyć prezentację!

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co w przyszłości planuje Red Sky? Śledź naszego Linkedina.

Bartosz Fijałkowski